შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, ბოლო პერიოდში ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, თბილისსა და რეგიონებში უკანონო იარაღები და საბრძოლო მასალა ამოიღეს. ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვა-ტარების ბრალდებით 14 პირია დაკავებული.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის განსაკუთრებით მნიშვნელოვან საქმეთა სამმართველოს თანამშრომლებმა, 1976 წელს დაბადებული ბ.ქ. დააკავეს. სამართალდამცველებმა დაკავებულის პირადი და საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღეს ცეცხლსასროლი იარაღები, მჭიდი და 255 ვაზნა.
საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის თბილისის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, წარსულში ნასამართლევები: 1975 წელს დაბადებული ზ.გ. და 1992 წელს დაბადებული ლ. კ. სხვადასხვა დროს დააკავეს. სამართალდამცველებმა ზ.გ. - ს ავტომობილის ჩხრეკის შედეგად ნივთმტკიცების სახით ამოიღეს ცეცხლსასროლი პისტოლეტი. ხოლო ლ.კ. - ს საცხოვრებელი ბინიდან ნივთმტკიცების სახით ამოღებულია ცეცხლსასროლი იარაღი და ვაზნები.
თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის საგამოძიებო მთავარი სამმართველოს და დეტექტივების მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ღონისძიებების შედეგად, 1995 წელს დაბადებული მ.მ. და 1984 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი ო.ც. სხვადასხვა დროს დააკავეს. პოლიციამ ბრალდებულების საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკის შედეგად ნივთმტკიცებად ამოიღო ორი ცეცხლსასროლი იარაღი, პისტოლეტი, 2 მჭიდი და 31 ვაზნა.
თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ვაკე-საბურთალოს მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1998 წელს დაბადებული მ.ი. დააკავეს. მისი საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკის შედეგად ცეცხლსასროლი იარაღისთვის განკუთვნილი ვაზნები ნივთმტკიცებადაა ამოღებული.
თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ძველი თბილისის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, 1969 წელს დაბადებული, ო.ზ. დააკავეს. სამართალდამცველებმა, ბრალდებულის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას 2 პისტოლეტი, "გეკო"-ს ტიპის შაშხანა და ვაზნები ამოიღეს.
სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის მესტიისა და ზუგდიდის რაიონული სამმართველოების თანამშრომლებმა, სხვადასხვა დროს ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 2 პირი - 1990 წელს დაბადებული მ.ა. და 1961 წელს დაბადებული კ.ს. დააკავეს. პოლიციამ ბრალდებულების საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკის შედეგად ნივთმტკიცებად ამოიღო 3 ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, პისტოლეტი, 9 მჭიდი, 91 ვაზნა, გადაჭრილი სანადირო თოფი ე.წ ,,აბრეზი" და ხელყუმბარა.
კახეთის პოლიციის დეპარტამენტის სიღნაღის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1998 წელს დაბადებული ნ.ხ. დააკავეს. სამართალდამცველებმა ბრალდებულის პირადი ჩხრეკის შედეგად ცეცხლსასროლი პისტოლეტი ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
იმერეთის რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის, წყალტუბოს და ზესტაფონის რაიონული სამმართველოების თანამშრომლებმა, სხვადასხვა დროს ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 2 პირი - 1971 წელს დაბადებული ო.რ. და 1978 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი შ.ლ. დააკავეს. პოლიციამ ბრალდებულების საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას 2 გადაჭრილი სანადირო თოფი და 3 ვაზნა ნივთმტკიცებად ამოიღო.
გურიის პოლიციის დეპარტამენტის და ლანჩხუთის რაიონული სამმართველოების თანამშრომლებმა, სხვადასხვა დროს ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ორი პირი დააკავეს. სამართალდამცველებმა 1984 წელს დაბადებული გ.ს.-ს პირადი ჩხრეკის შედეგად ნივთმტკიცებად პისტოლეტი, 1 მჭიდი და 11 ვაზნა ამოიღეს. ხოლო, 1989 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი ლ.გ.-ს საცხოვრებელი სახლიდან ნივთმტკიცებად ამოღებულია ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, გადაჭრილი სანადირო თოფი ე.წ ,,აბრეზი", 3 მჭიდი და 7ვაზნა.

The employees of the Ministry of Internal Affairs, as a result of the operative-search measures and investigative actions recently conducted in Tbilisi and in the regions, have seized illegal weapons and ammunition. 14 persons have been arrested on charges of illegal purchase, storage, and carrying of firearms and ammunition. The crime is punishable by imprisonment for 3 to 7 years.
Employees of the special tasks department of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs arrested B.K., born in 1976. As a result of the personal search and the residential house search of the detainee, law enforcement officers seized firearms, magazines, and 255 cartridges as evidence.
Employees of the Tbilisi Patrol Police Department arrested Z.G., born in 1975 and convicted in the past, and L.K. born in 1992, at different times. Law enforcement officers recovered a firearm as a result of the search of Z.G.'s car and firearms and cartridges were removed from L.K.'s apartment as evidence.
As a result of joint efforts, the employees of the Main Investigation Division and the Main Detective Division of the Tbilisi Police Department, arrested M.M., born in 1995. and O.C. born in 1984, convicted in the past, at different times. As a result of the search of the residences of the defendants, the police seized two firearms, a pistol, 2 magazines, and 31 cartridges as evidence.
Employees of the Vake-Saburtalo Main Division of the Tbilisi Police Department, as a result of operational measures and investigative actions, arrested M.I., born in 1998. As a result of the search of his residence, cartridges for firearms were seized as evidence.
Employees of the Old Tbilisi Main Division of the Tbilisi Police Department arrested O.Z. born in 1969. During the search of the house of the defendants, law enforcement officers recovered 2 "Gecko" type pistols, rifle and cartridges.
The employees of the Mestia and Zugdidi regional divisions of the Samegrelo-Zemo Svaneti Police Department, as a result of operational measures and investigative actions, arrested 2 persons at different times - M.A. born in 1990 and K.S., born in 1961. As a result of the search of the houses of the defendants, the police seized as evidence 3 automatic firearms, a pistol, 9 magazines, 91 cartridges, a sawed-off hunting rifle called "Abrezi" and a hand grenade.
The employees of Sighnaghi District Division of Kakheti Police Department, as a result of operational measures and investigative actions, arrested N.Kh., born in 1998. As a result of the personal search of the accused, the law enforcement officers seized the firearm as evidence.
The employees of Imereti Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti police department, Tskaltubo, and Zestafon district divisions, as a result of operational measures and investigative actions conducted at different times, arrested 2 persons - O.R. born in 1971 and Sh.L. born in 1978. During the search of the residence of the defendants, the police seized 2 sawed-off hunting rifles and 3 cartridges as evidence.
Employees of Guria Police Department and Lanchkhuti District Divisions arrested two persons as a result of operative search measures and investigative actions conducted at different times. As a result of the personal search of G.S., born in 1984, law enforcement officers removed a pistol, 1 magazine, and 11 cartridges as evidence. An automatic firearm, a sawed-off hunting rifle called "Abrezi", 3 magazines, and 7 cartridges were seized as evidence from the residence of L.G. born in 1989 and convicted in the past.
The investigation into the fact of illegal purchase, storage, and carrying of firearms and ammunition is being conducted under the 3rd and 4th parts of Article 236 of the Criminal Code of Georgia.